Missoula
82° F
Clear
Clear
Kalispell
83° F
Bozeman
79° F
Clear
Clear
Advertisement

Saturday's final high school basketball scores

Published On: Feb 16 2013 10:03:53 PM MST
Updated On: Feb 16 2013 10:55:59 PM MST
HSBB
MISSOULA, Mont. -

Here are the final Montana high school basketball scores from Saturday's games.

BOY'S BASKETBALL

Billings Skyview 51, Laurel 46, 2OT
   
Billings West 71, Butte 36
   
Bozeman 68, Great Falls 57
   
Browning 75, Havre 46
   
Great Falls Russell 63, Billings Senior 54
   
Hardin 73, Sidney 48
   
Helena Capital 70, Kalispell Flathead 40
   
Kalispell Glacier 57, Helena 46
   
Missoula Big Sky 60, Missoula Sentinel 49
   
Stevensville 75, Dillon 45
   
Whitefish 54, Polson 46
   
District 2B at Glasgow
Loser Out   
Glasgow 69, Poplar 44
   
Plentywood 60, Harlem 41
   
Championship   
Malta 52, Wolf Point 43
   
District 3B at Colstrip
Consolation Final   
Lodge Grass 61, Colstrip 54
   
Championship   
Forsyth 66, Baker 49
   
District 4B at Columbus
Championship   
Columbus 64, Shepherd 44
   
District 5B at Belgrade
Loser Out   
Whitehall 41, Jefferson (Boulder) 32
   
Consolation Final   
Whitehall 57, Townsend 53, OT
   
Championship   
Big Timber 69, Manhattan 63
   
District 6B at Hamilton
Consolation Final   
Deer Lodge 73, St. Ignatius 56
   
Championship   
Florence 53, Missoula Loyola 41
   
District 7B
Consolation Final   
Thompson Falls 65, Eureka 59
   
Championship   
Bigfork 52, Troy 21
   
District 2C at Sidney
Loser Out   
Circle 59, Brockton 41
   
Culbertson 63, Savage 20
   
Championship   
Fairview 44, Westby-Grenora 43
   
District 3C at Malta
Loser Out   
Frazer 74, Dodson 70
   
Hinsdale 60, Lustre Christian 42
   
Championship   
Nashua 49, Scobey 45
   
District 4C at Miles City
Loser Out   
Northern Cheyenne 74, Terry 49
   
St. Labre 55, Jordan 52
   
Championship   
Melstone 57, Wibaux 42
   
District 6C at Huntley Project
Loser Out   
Harlowton-Ryegate 69, Bridger 43
   
Park City 60, Reed Point-Rapelje 31
   
Consolation Final   
Park City 49, Harlowton-Ryegate 40
   
Championship   
Plenty Coups 68, Broadview-Lavina 61
   
District 7C at Lewistown
Loser Out   
Denton 47, Hobson 37
   
Winnett-Grass Range 51, Moore-Judith Gap 45
   
Consolation Final   
Denton 26, Winnet-Grass Range 24
   
Championship   
Roy-Winifred 46, Stanford-Geyser 17
   
District 8C at Great Falls
Loser Out   
Belt 59, Fort Benton 47
   
Centerville 58, Augusta 42
   
Championship   
Highwood 39, Great Falls Central 38
   
District 9C at Havre
Consolation Final   
Chinook 63, Hays-Lodgepole 54
   
Championship   
Box Elder 89, Big Sandy 85, 3OT
   
District 10C at Conrad
Loser Out   
Chester-Joplin-Inverness 56, Heart Butte 45
   
Valier 54, Power 53
   
Consolation Final   
Valier 55, Chester-Joplin-Inverness 48
   
District 11-12C at Butte
Loser Out   
Ennis 66, Harrison-Willow Creek 40
   
Manhattan Christian 69, Shields Valley 50
   
Consolation Final   
Ennis 71, Manhattan Christian 58
   
Championship   
Twin Bridges 65, Gardiner 61
   
District 13C at Frenchtown
Loser Out   
Darby 52, Valley Christian 44
   
Seeley-Swan 70, Phillipsburg 43
   
Consolation Final   
Seeley-Swan 63, Darby 42
   
District 14C at Ronan
Loser Out   
Noxon 58, Hot Springs 51, OT
   
Two Eagle River 71, Charlo 65
   
Consolation Final   
Two Eagle River 62, Noxon 49
   
Championship   
Arlee 49, Superior 46
   
GIRLS BASKETBALL   
Butte 60, Billings West 49
   
Butte Central 54, Anaconda 39
   
Glendive 63, Miles City 51
   
Great Falls 59, Bozeman 51
   
Great Falls Russell 54, Billings Senior 47
   
Helena Capital 57, Kalispell Flathead 43
   
Kalispell Glacier 50, Helena 45, OT
   
Laurel 62, Billings Skyview 53
   
Missoula Sentinel 77, Missoula Big Sky 50
   
Polson 51, Whitefish 25
   
Sidney 56, Hardin 53
   
District 1B at Shelby
Championship   
Fairfield 42, Conrad 31
   
District 2B at Glasgow
Loser Out   
Glasgow 61, Poplar 40
   
Malta 74, Harlem 19
   
Championship   
Plentywood 73, Wolf Point 58
   
District 3B at Colstrip
Consolation Final   
Broadus 65, Lodge Grass 52
   
Championship   
Colstrip 52, Forsyth 43
   
District 4B at Columbus
Consolation Final   
Red Lodge 38, Columbus 33
   
Championship   
Shepherd 49, Huntley Project 44
   
District 5B at Belgrade
Loser Out   
Big Timber 52, Whitehall 43
   
Jefferson (Boulder) 37, Three Forks 24
   
Consolation Final   
Big Timber 34, Jefferson (Boulder) 30
   
Championship   
Townsend 46, Manhattan 28
   
District 6B at Hamilton
Consolation Final   
Florence 49, St. Ignatius 44
   
Championship   
Deer Lodge 32, Missoula Loyola 24
   
District 7B
Consolation Final   
Bigfork 41, Plains 33
   
Championship   
Eureka 59, Thompson Falls 53
   
District 2C at Sidney
Loser Out   
Circle 66, Brockton 51
   
Westby-Grenora 60, Richey-Lambert 25
   
Championship   
Culbertson 49, Fairview 38
   
District 3C at Malta
Loser Out   
Nashua 52, Lustre Christian 23
   
Scobey 38, Dodson 28
   
Championship   
Hinsdale 39, Saco-Whitewater 36
   
District 4C at Miles City
Loser Out   
Ekalaka 69, Hysham 39
   
Jordan 66, Northern Cheyenne 48
   
Championship   
Wibaux 48, St. Labre 42
   
District 6C at Huntley Project
Consolation Final   
Reed Point-Rapelje 45, Park City 42
   
Championship   
Harlowton-Ryegate 48, Broadview-Lavina 39
   
District 7C at Lewistown
Loser Out   
Denton 57, Hobson 39
   
Stanford-Geyser 46, Moore-Judith Gap 27
   
Championship   
Winnet-Grass Range 66, Roy-Winifred 15
   
District 8C at Great Falls
Challenge Game   
Geraldine 48, Cascade 32
   
District 9C at Havre
Consolation Final   
Big Sandy 67, Box Elder 51
   
Championship   
Chinook 48, North Star 38
   
District 10C at Conrad
Loser Out   
Dutton-Brady 45, Sunburst 32
   
Simms 34, Power 31
   
Consolation Final   
Dutton-Brady 49, Simms 48
   
Championship   
Chester-Joplin-Inverness 52, Valier 28
   
District 11-12C at Butte
Loser Out   
Gardiner 52, White Sulphur Springs 24
   
Shields Valley 56, Manhattan Christian 29
   
Championship   
Twin Bridges 48, Harrison-Willow Creek 47
   
District 13C at Frenchtown
Consolation Final   
Darby 35, Valley Christian 33
   
Championship   
Seeley-Swan 40, Drummond 33
   
District 14C at Ronan
Loser Out   
Charlo 41, Hot Springs 11
   
St. Regis 35, Noxon 16
   
Consolation Final   
Charlo 42, St. Regis 21
   
Championship   
Arlee 56, Superior 44